SOSYAL AĞ PAYLAŞIM SİTELERİ

admin     05-27-20     Teknoloji     SOSYAL AĞ PAYLAŞIM SİTELERİ

Sosyal ağ siteleri, bir avcının potansiyel kurbanları avlaması için özel bir bilgi kaynağıdır. Bir avcı, örneğin bir sohbet odasında biriyle karşılaştığında, potansiyel bir bağımlıya, Facebook veya Instagram’da genel erişilebilirlik için çok sıkı bir şekilde yapılandırılmış bir profile bakmak doğal bir adımdır. Bir gencin depresyonda olması, ebeveynlerinin onları anlamaması ya da kötü bir dağılması (on üç yaşındayken çok yıkıcı olmaları) nedeniyle mi? konfor dökün. Bu arada kurbanlık atları sever misin? Ne tesadüf, sen de! Kuzey Carolina’da mı yaşıyor? Burada büyüdün! Bir fotoğraf çek? Dedikleri gibi, TMI (daha fazla bilgi),

Sosyal ağlar kabaca iki kategoriye ayrılır: gerçek dünyada zaten tanıdığınız kişilerle ilişkilerinizi sürdürmenize yardımcı olanlar ve tanımadığınız kişilerle ilişkiler kurmanıza yardımcı olanlar. 21 Etrafta bir avcı olsaydın, zaman ve çabalarının çoğunu nerede geçirirdin? Örnek olarak, 2009 yılında MySpace, profilleri olan 90.000’den fazla kayıtlı seks suçlusu buldu. 22 Bu henüz yakalanmamış ve kovalamamış olan avcıları saymaz (benim “kaydetmemeye çalışanlar” diyorum).

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm gençlerin yaklaşık üçte ikisinin bir sosyal paylaşım sitesinde profili olduğunu ve bu gençlerin yarısından fazlasının kendi resimlerini yayınladığını düşündüğünüzde, bu devrimci avcılar için bir büfe gibi. Sosyal ağ sitelerinin yaşa uygun ihtiyaçları olduğunda (örneğin, Facebook için on üç), ebeveynler, özellikle müjdenin ışığıyla bilgilendirildiklerinde, kişisel standartlarının şirketin standartlarından daha yüksek olduğunu anlamalıdırlar. Bir şirket aptalca sekiz yaşındakilerin profillerine sahip olduğunu tespit ederse, bunu da düşünmek isteyebilirsiniz. Yakın tarihli bir Tüketici Raporları çalışması, 7,5 milyon Facebook kullanıcısının on üç yaşın altında olduğunu tespit etti. 23

Sosyal ağlar aracılığıyla yabancılarla temas, arkadaşlık taleplerini içerebilir. MySpace’in altın çağında, birçok arkadaşlık bir durum sembolü idi (bazıları “ünlüler” – “şöhret-oh” – “İnternet ünlüleri” olarak adlandırılıyordu). Arkadaşını saymak için birçok genç, kışkırtıcı veya en utanmaz fotoğraf yayınlamayı seçti. (Bu iğrenç MySpace cep telefonu sosyal ağlardaki portrelerinin klişesi haline geldi.) Emin olmak için yanlış kalabalığa sahip olacaklardı, ama bu bir “ün” oyunuydu. MySpace gibi siteler tarafından teşvik edilen bu etik, yırtıcı davranışlar için oldukça verimli bir üreme alanı yaratmıştır.

Sosyal ağ hakkında son bir not: Sosyal ağ hakkında konuştuğumuzda, genellikle Facebook’u düşünürüz. Ancak gerçek şu ki, bir sosyal ağ, sosyal ilişkilerimize sahip olanlardan (dijital olarak desteklenip desteklenmedikleri) oluşan herhangi bir ağdır. Bu nedenle, kendimiz hakkında paylaşmak için kullandığımız herhangi bir mekanizma kişisel sosyal ağımızın bir parçasını oluşturur.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet