Osmanlıca’ya bahane edilen ‘dedelerimizin mezarları’ imara açılacak

serkan balcı     12-13-14     Haberler     Osmanlıca’ya bahane edilen ‘dedelerimizin mezarları’ imara açılacak

Osmanlıca’ya bahane edilen ‘dedelerimizin mezarları’ imara açılacak

AKP hükümetinin liselerde zorunlu olarak okutulması planlanan Osmanlıca derslerine gerekçe olarak öne sürdüğü ‘mezarlıkların’ özelleştirilerek işletmeye açılacağı ortaya çıktı.

İleri Haber’den Rıfat Doğan’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan torba yasada imar planlarında özel mezarlık alanları ayrılabileceği ve mülkiyet sahiplerince işletilebileceği belirtildi.

Zorunlu Osmanlıca dersinin tartışıldığı Milli Eğitim Şurası’ında Türkiyelilerin kendi dedesinin mezar taşını okuyamadığını hatta toplumda Osmanlıca için bir talep bulunduğu öne sürülmüştü.

İMAR HAKKI TRANSFER EDİLEBİLECEK
Tasarının imar kanunuyla ilgili bölümünde yer alan 13’üncü maddesinde mezarlıkların işletilmesiyle ilgili kısımda, “İmar planlarında talep halinde, özel mezarlık alanları ayrılabileceği gibi imar planlarında mezarlık alanı olarak belirlenen yerlerin özel mülkiyete tabi kısımları mülkiyet sahiplerince özel mezarlık olarak yapılıp işletilebilir” denildi.

Tasarı ayrıca, yapılaşmaya izin verilmeyen bir yerde arazisi bulunan bir firma ya da kişinin bu arazisiyle ilgili imar hakkını başka bir noktaya transfer edebilmesine olanak tanınıyor. Tasarıda, şu ifadeler kullanılıyor; “Taşınmazların imar hakkı, öncelikle idarelerin planda yapacakları değişiklikle imar hakkı transferi yapılabileceğini belirledikleri alanlardaki taşınmazlarda değerlendirilebilir. Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre, bağımsız lisanslı gayrimenkul değerleme kuruluşlarına yaptırılarak değerlemesi yapılan bu imar hakkı, ilgili idarece menkul değere dönüştürülür.”

BAKANLIK BİR DE ORTAKLIK PAYI ALACAK
Yapılacak düzenlemeyle ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar yoğunluğu getirilen inşaatlardan ‘ortaklık payı’ da alınabilecek. Tasarıda, “İmar planı değişikliği ile değer artışı sağlayan bir kullanım kararı getirilmesi veya yapı yoğunluğunun artırılması halinde, toplamda ikinci fıkrada sayılan oranı geçmemek üzere ilave düzenlemeyle ortaklık payı alınabilir” denildi.

Söz konusu yasa tasarısı başta TMMOB olmak üzere odaları yönelik maddeleri içermesiyle gündeme gelmişti.

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?