Migren: Bilmeniz Gerekenler?

admin     01-19-20     Genel     Migren: Bilmeniz Gerekenler?

Bunlar sıklıkla tekrarlayan şiddetli ve ağrılı baş ağrılarıdır. Ortaya çıkmadan önce bazı işaretler vardır ve ağrı bir kez başladığında, değişen şiddet seviyesiyle saat veya gün sürebilir.

Genellikle, ağrıyı, genellikle kafanın bir tarafında şiddetli baş ağrısı eşlik eden bazı duyusal rahatsızlıklar takip eder. Kalküta’da bir nöroloji doktorunu ziyaret etmeyi geciktirmemelisiniz , ancak bazı know-how’larla başa çıkmaya daha hazırsınız.

Tıbbi Durumun Belirtileri

Migren, genellikle başın bir tarafına sınırlı olan orta ila şiddetli ağrı ile tanımlanır. Ancak diğer tarafa da yayılabilir. Ağrı doğada şiddetli, zonklayan veya titreşen.

Ağrı, düzenli aktivitelerde engel oluşturabilir . Hasta hastalanabilir ve kusma ile kendini takip edebilecek bulantı hissedebilir.

Yaygın Tetikleyiciler veya Nedenleri

Bu acıya ne sebep olur? Ağrı için ortak tetikleyicilerden bazıları şunlardır:

 • Hormonlarda değişim. Kadın hastalar için, tetik menstrüasyon sırasında değişen hormon seviyelerine bağlı olabilir.
 • Bazı hastalarda, ağrı depresyon, anksiyete, heyecan veya ani bir şok nedeniyle tetiklenir.
 • Yorgunluk, tam uyku almama, boyun veya omuzda gerginlik, yanlış duruşlar ve belirli bir sınırın ötesindeki eforlar ağrıya neden olabilir. Bazı hastalarda düşük tansiyon ve jet lag da ağrıya neden olabilir.
 • Alkol veya çok fazla kafein almak migrenlere neden olabilir. Bazı özel gıdalar da buna neden olabilir. Örneğin, tiramin içeren çikolatalar, peynir, turunçgiller ağrıyı tetikleyebilir. Düzenli olarak yemek yemeyin ve dehidrasyon da buna neden olabilir.
 • Titreşen ekranları izlemek ve güçlü koku veya pasif sigara içimi ile dolu bir ortamda olmak, yüksek seslere maruz kalmak acıyı azaltabilir. Bazı hastalarda, tıkalı odalar, sıcaklık değişiklikleri ve parlak ışıklar ağrıyı tetikledi.

Nasıl tedavi edilir?

Migren için başarılı bir tedavi yoktur ve tedavi ağrılı bir saldırıyı önlemeyi ve semptomların nedenini gidermeyi amaçlamaktadır. Yaşam tarzındaki ani değişiklikler kesinlikle ağrı sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir:

 • 6-8 saat uyku.
 • Stresten uzak durmak.
 • Günde 3 litre su tüketmek.
 • Bazı yiyeceklerden kaçınmak.
 • Günlük olarak egzersiz yapmak.

Bununla birlikte, bu değişiklikler yardımcı olabilir, ancak semptomları hafifletmezseniz veya migren sıklığında bir azalma yoksa, Kalküta’daki tanınmış bir nöroloji doktorundan daha ileri tedavi önerilmektedir.

Migren Çeşitleri

Ağrıya neden olan duyuların rahatsızlıklarına dayanan iki ana tip vardır:

 • Aura ile- Birçok hasta için, aura bir uyarı işareti olarak hareket eder ve yakında bir baş ağrısının olabileceğini söyler. Auranın etkisi kafa karıştırıcı düşünce ve deneyimlere, konuşma güçlüğüne, dayanılmaz bir baş ağrısına ve duyu kaybına yol açabilir.
 • Aura olmadan- En yaygın formdur ve hasta acıyı duyusal rahatsızlıklar olmadan yaşayacaktır. Migrenlerin neredeyse yüzde 80’i aurasız gerçekleşir.
 • Kronik Migren – Hastaların ayın 15 günü boyunca baş ağrısına uğradığı migren anlamına gelir.

Diğer tipler menstrüel, hemiplejik, abdominal ve beyin sapı auralı migreni içerir.

Hangi İlaçlar Etkili?

Migren bir ilaç tedavisi ile yönetilebilir ve istenen etki için erken alınmaları gerekse de ağrı kesiciler de dahil olmak üzere birçok farklı tip vardır. Reçetesiz satılan bazı ilaçlar yararlıdır, örneğin Naproksen, Ibuprofen, Asetaminofen. Sonra baş ağrısını durdurmak veya ağrıyı azaltmak için ilaç alırsınız.

Acıdan Acı Çekmeyin

Tekrar tekrar ortaya çıkan birkaç semptom görür görmez Kolkata’daki en iyi nörolojik doktorla tanışın. Tetikleyicilerden kaçının ve azaltmak için ilaç alın.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet