İşte onlar Olimpiyatları Hosted sonra 5 Şehirler ve Bunların Pahalı stadların oldu nedir

serkan balcı     08-22-16     Spor     İşte onlar Olimpiyatları Hosted sonra 5 Şehirler ve Bunların Pahalı stadların oldu nedir

İşte onlar Olimpiyatları Hosted sonra 5 Şehirler ve Bunların Pahalı stadların oldu nedir

Maliyet aşımları ve çökmekte stadyumlar dünyanın en büyük partisine ev sahipliği sadece iki tehlikeler vardır.
shutterstock_365630825

Kalabalıklar, aceleyle monte (henüz inanılmaz pahalı), şatafatlı stadyumlar, havai fişek ve geçit. oversexed sporcuların yüzlerce. Bir Potemkin Köyü gibi geliyor, ama hayır, Rio Olimpiyatları olduğunu. Ve bir kenara ZIKA varlığı bu yıl, benzer sorunlar ayrıcalık için milyarlarca dolar harcamak en Olimpiyat ev sahibi şehirlerde çok yaygın bulunmaktadır. Rusya’nın Soçi Pekin $ 40 milyar dolar olarak ikinci geliyor, 51000000000 $ en pahalı oyun için listesinin başında ve $ 15-18000000000 arasında Atina, Londra ve Barselona maliyeti. Rio için Künyeler henüz olmayan, ancak FiveThirtyEight bir rapora göre, Brezilya% 50 bütçesinden zaten bitti.

Neden ülkeler rekabet çok zor dünyanın en pahalı partisine ev sahipliği yapmak? Cevap PR şan ve tatlı, tatlı turizm dolar rüyalarında sarılmış. Ekonomik Perspektifler Dergisi son bir rapora olarak açıklanabilir:

“Savunucuları (bu son yabancı yatırımın artması ve daha iyi ticaret bağlantıları, gelecek nesiller için geliştirilmiş bir spor altyapısına, sırasında ve dünya çapında bir reklam kampanyası için oyunlar sayesinde sonra artan turizm inşaat talebinin tarafından sağlanan ekonomik uyaranlarla kadar sözde yararları, tout yarar en kolay) çürütüldü edilir. ”

Maliyet ve faydaların dökümü sadece biraz Simone Biles ‘zemin rutin daha az karmaşık ise ve Yazarlar Robert Baade ve Victor Matheson demek, “genel hikaye açıktır: en modern Olimpiyatları için, maliyetler çok faydaları outstripped var.”

Aşağıda, beş Son 30 yılda oyunlar ev sahipliği şehirlerde ve nasıl sayılırdı ettik bir göz meşale söndüğünde.

1. Atina

800px-Olympic_stadium, Athens_25.JPG

Spyrosdrakopoulos (kendi çalışma) / Wikimedia Commons tarafından

2004 Atina Olimpiyatları Yunanistan’ın borç krizini neden, ama kesinlikle yardımcı olmadı (yeni havaalanı ve ulaşım sistemine battı para dahil değildir) 7 milyar euro fatura ile Yunanistan’ın vatandaşlarını bırakarak vermedi. Ayrıca, Londra ve Barcelona aksine, Atina çürüyen 12 yaşındaki imkanları kullanmak mümkün değil. Bugün, plaj voleybol sahası Havuz boşaltılır ve paslanma ve Olimpiyat Köyü, çoğunlukla grafiti ile dekore edilmiş otların kaplıdır. Yunanistan kendisini hala AB’den fon üzerinde yaşıyor.

2. Saraybosna

Sarajevo_Bobbahn_Olympia_84.JPG

Julian Nitzsche (kendi çalışma) / Wikimedia Commons

Sarajevo_Olympic_Symbol.jpg
Hedwig Klawuttke (kendi çalışma) / Wikimedia Commons

Saraybosna’da 1984 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği sonra Yugoslavya nihayet iki dünya savaşı gölgesinden ortaya çıkması için bir fırsat olması gerekiyordu. Yetkililer kesinlikle turizm merkezi olarak ülkelerini göstermek istedik. Böyle Sarajevans bile masrafları karşılamak için maaşlarının bir kısmını katkıda bulunmayı kabul sivil ruhu oldu. Yugoslavya’nın dağılmasından olabilir Saraybosna 44 ay Kuşatma, modern tarihin bir başkent en uzun işgali, 11.000 öldürdü 1992 yılında iç savaş ve sol izleri tetiklenen Onlar, uzun süre sonuçlarını zevk mümkün değildi bugün görüldü.

3. Sochi
Alexxx1979 (kendi çalışma) / Wikimedia Commons

maliyet aşımları için altın madalya olsaydı, 2014 Soçi Kış Oyunları 51000000000 $ fiyat etiketi ile 289% kendi projeksiyonları geçmiş breezing, çok yönlü şampiyon olacaktı. Nasıl bir ülke iki haftalık bir olay için bu kadar harcama yapmaktadır? Eh, Vladimir Putin gibi bir megaloman lideri ile başlar. Sonra Bloomberg söyledi Rus Geographic Society’nin Soçi şubesi yardımcısı bilimsel sekreteri olarak “bilimsel yaklaşımın hiçbir entegrasyon” ile inşaat ve mühendislik sürecini ekleyin. I could go, ancak yolsuzluk bu dondurma koni üzerinde fog 8700000000 $ demiryolu artık fonksiyonel, (2010 yılında Kış Olimpiyatları için Vancouver tüm harcamaların daha pahalı bir altyapı projesi) olabilir.

4. Pekin

3667949186_99dc0c36a7_z.jpg

Ethan Kan / Flickr Creative Commons

Jacques Herzog ve Pierre de Meuron’un tarafından tasarlanan Pekin’in ünlü Kuş Yuvası Stadyumu, onun karmaşık kafes tasarım severler tarafından övgüyle edildi. New York Times, düzenli vardır, bir “hayal oyalanıyor sarhoş edici güzelliği.” Vardı ne yazık ki, Atlantik 2012 yılında belirttiği gibi, “inşa etmek için 480.000.000 $ mal ve sürdürmek için yaklaşık 11.000.000 $ her yıl alır stadyum, dedi kiracı., büyük spor tesislerinin sadece üçte ülke çapında bir mola bile “Çin mali haber sitesi Caixin verileri kullanılarak bir Business Insider hikaye olduğunu kaydetti” “ve diğer üçte ikisi sadece 2010 yılında 44.000.000 $ kaybetti. yeniden icadı başarısız düzenleri çeşitli sonra, turistler tembel sürüş ayrıcalığı için 20 $ ödeme yapabilirsiniz Segway parça olarak kullanılır.
5. Barselona

Moyan Brenn / Flickr Creative Commons

Barcelona birçok Olimpiyatları ile 1992 yılında Olimpiyatları’na ev sahipliği yararlanmıştır görünüyor, maliyeti daha kabul etti tahmin Universidat Autonoma de Barcelona, bir araştırmaya göre, rakamlar 15000000000 $ yakın için 9000000000 $ arasında değişen birlikte, tartışılan kar 5 milyar $ upon. Diğer faydaları çok ek olarak 1992 yılı Temmuz ayında 60,885 bir düşük Kasım 1986 127,774 yüksek bir all-zaman, altyapı yükseltmeleri (yeni yollar, kanalizasyon sistemi, parklar ve plajlar), artı işsizlik dramatik bir düşüş gerekli dahil, turizm gelirleri Guardian makalesinde, 12.500 yeni otel işleri göre, üreten, yüzde 12,5 kentin olimpiyat öncesi GSYİH’nın% 2’si atladı.

Nasıl bu başarıyı açıklamak için? Lisa Delpy Neirotti, George Washington Üniversitesi iş okulda bir spor yönetimi profesörü, uzun vadeli bir planı olan anahtar olduğunu Today.com söyledi. “Gerçekten bile bu noktada daha önce bunu düşünmek zorunda. Teklif bakış açısıyla başlar,” diye işaret etti. Barcelona zaten Olimpiyatları onlara bir süre ve bir düzenleme ilkesi verdi çalışmalarında altyapı projeleri vardı.
belgeselci olarak Olimpiyat City Gary Hustwit da “Onlar sadece sadece iki haftalık bir parti olması plaj yeniden geliştirmek vermedi.”, için  söyledi

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?