İrc Nedir?

admin     08-07-19     Genel     İrc Nedir?

IRC nedir? 
“IRC” kısaltması “İnternet Relay Chat” anlamına gelir ve diğer İnternet kullanıcıları ile diyalog yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Başlangıçta, IRC 1988’de Jarkko Oikarinen (jto@tolsun.oulu.fi) tarafından geliştirildi ve sonraki yıllarda dünyaya yayıldı. Sistem başlangıçta iki UNIX kullanıcısı arasındaki iletişim için tasarlanan konuşma programının bir uzantısı olarak düşünülmüş olsa da, sonuçlar tüm beklentileri aştı – birçok insanın hayatını değiştiren yeni bir iletişim sisteminin doğuşu.

IRC, insanların özel “kanallar” üzerinden veya şahsen iletişim kurdukları çok kullanıcılı bir iletişim sistemidir. Kanallar odalarla karşılaştırılabilir – kanala “girersiniz” ve bundan sonra konuşmacılarınızdan birinin Avustralya’da ve diğerinin Güney’de yaşamasına bakılmaksızın, ifadelerinizden herhangi biri aynı kanaldaki herkes tarafından duyulabilir. Afrika. Gerekirse, şahsen iletişim kurabilirsiniz – yalnızca gönderdiğiniz kişi mesajınızı görür. 

İşletimdeki gecikmeler, bilgisayarınızın başka ülkelerle düzinelerce bağlantı kurması gerekmediği için birkaç saniyeyi geçmez – sadece en yakın sunucuya bağlanın.

IRC size ne verebilir? İlk olarak, iletişim sevinci. IRC’ye iyi vakit geçirmek için geliyorlar – örneğin, MTV veyaSohbetAlem.com.tr, ünlü müzisyenlerin veya yazarların davet edildiği IRC konferansında düzenli aralıklarla düzenleme yapıyor.IRC’de yeni arkadaşlar bulabilirsiniz; Profesyonel konularda sohbet edin, en yeni kurtlar vadisi pusu filmini tartışın ve daha fazlasını yapın. IRC kullanan gerçek zamanlı öğrenme teknolojileri vardır. 

IRC ve WWW sohbeti arasındaki fark nedir?
1. Öncelikle hız, yani Diğer insanlardan gelen mesajlar gönderildikten hemen sonra gelir. 
2. HemTürkiye’de hem de yurtdışında çok sayıda ağ, kanallarda oturan insan sayısı daha da fazla. 
3. Güzel arayüz, kullanımı kolay. 
4. Oldukça kullanışlı program ayarları (bunları kendiniz değiştirebilirsiniz); 
5. Aynı anda iki veya daha fazla sunucuya oturabilme ve her birine bir sürü kanal açabilirsiniz. 
6. Düşük trafik. 

Diyorsunuz: – Ama bir program indirmeniz, sonra bilgisayariniz üzerine koymaniz, anlamaniz vb.
Bu konuda ne söylenebilir? eğer size yukarıda verdiğim argümanlarla henüz ikna edilmediyseniz, bir şey söylemeden önce kendiniz denemelisiniz (oh). O kadar zor değil. Her şey sıfırdan başladı, ancak yine de, IRC’de WWW sohbetlerinde yaşayan insanlardan daha yüzlerce insan var. 

Sunucuya nasıl katılırım? 
Sunucuya katılmak için: 
mIRC – Dosya -> Kurulum için listeden sunucuyu seçin 
ve Pirch – IRC -> Yeni Irc sunucu bağlantısı için IRC sunucusuna bağlan düğmesine tıklayın , orada sunucu ağını seçin (IRC ağı), sunucunun kendisi (Sunucu) ve Bağlan düğmesine tıklayın. 

Takma ad nedir?
Nick, NickAdı (takma ad) için kısadır, ancak IRC’de iletişim kurduğunuz kişilerin sizi tanıyacağı bir ad daha basittir. Adınızı ve herhangi bir kelimeyi, – – {{[/ \ _ |. IRC’de hiç kimse türün tüm alanlarını doğru ve doğru doldurmak zorunda değildir: Tam Ad (genellikle tüm çöpleri yazarlar), E-Posta adresi (aynı), Takma ad (takma adınız), anlamsız bir seti kaydetmeden önce dikkatlice düşünün karakterler, sizinle iletişim kuracağından, takma adla tanınırsınız, bazen bir kişinin hobileri takma adla hemen görünür. 

Takma adın önünde @ simgesi olan insanlar ne tür? 
Bir takma adın önünde @ işareti olan kişiler, belirli kanal gereksinimlerine uyumu izleyen kanal operatörleridir. Onlara bir soru sormaktan korkmayın – kanalda mümkün olduğunca çok ziyaretçiye sahip olmakla ilgileniyorlar.

Takma adın önünde yüzde işareti olan insanlar ne tür? 
Takma adın önünde% işareti olan kişiler yarı kanal operatörleridir. Kanal operatörlerinden biraz daha az hakka sahipler, ancak basit bir ziyaretçinin kanala bakış açısından, operatörlerden farklı değiller. 

Takma adın önünde + işareti olan kişiler nelerdir? 
Varsayılan olarak, bir takma adın önünde + işaretli kişiler kanalda oy kullanma hakkına sahip olanlardır. Gerçek şu ki, kanal “moderatör” moda geçer. Bu durumda, kanalda sadece operatörler, yarı operatörler ve takma adın önünde + işaretli kullanıcılar konuşabilir. Genellikle bu mod hiçbir yerde kullanılmaz, bu yüzden birçok IRC kanalında artı işareti bu rumuzun sahibinin insanlığın adil yarısına ait olduğunu belirtmek için kullanılır 🙂 Kanal # elite oyunları da bu geleneğe bağlı kalır.

Komutlar nasıl ve nereye girilir? 
Herhangi bir pencereye komutlar girilir – özel, dcc sohbet, genel kanal veya durum penceresi. Girdiğiniz komutlar diğer kanal ziyaretçileri tarafından görülemez. Herhangi bir takım / ile başlar ve ardından takımın kendisi. Örnek: / join #irchelp (#irchelp kanalına girin) 

Kanallar arasında nasıl geçiş yaparım? 
Kanallar arasında / join komutunu kullanarak geçiş yapabilirsiniz #channel_name 

Yazı tipi rengini nasıl değiştiririm?
Yazı tipi rengi Ctrl + K tuşlarına basılarak değiştirilir, bunun ardından sayıları 0 – 15 arasında olan 15 farklı renkte küçük bir menü görünür, yalnızca sayıyı yazmanız ve renklerini güvenle yazmanız gerekir! 🙂 Ancak, suistimal edilmesinin genellikle tavsiye edilmediğini unutmayın, çünkü çeşitli renklerde karıştırılan bir ekrana bakmak çok hoş değildir. Unutma, senin gibi insanlar kanallara oturmuş. 

Altı çizili yazı tipinde nasıl yazılır? 
Altı çizili font Ctrl + U tuşlarına basarak yazılabilir. 

Kalın harflerle nasıl yazılır? 
Ctrl + B tuşlarına basarak koyu yazabilirsiniz. 

Arka planda nasıl yazılır? 
Arka planı Ctrl + R tuşlarına basarak yazabilirsiniz. 

DCC CHAT Nedir?
Bu bir kişiyle özel bir görüşmedir, ancak sunucudan ayrılsanız bile bir kişiyle konuşmaya devam edebilirsiniz. / Dcc chat takma adı olan bir kişiye bağlanabilirsiniz 

DCC SEND nedir? 
IRC istemcileri dosya aktarımını destekler. Bu komutla dosya aktarabilirsiniz. Bir dosyayı göndermek için, / dcc send rumuzunu yazmanız, ardından istediğiniz dosyayı seçmeniz ve OK (Tamam) düğmesini tıklamanız gerekir. 

INVITE Nedir? 
Bu, bir kişinin kanalına yapılan bir davettir. Davet etmek istediğiniz bu kanalda olmalısınız. Bir kişiyi davet etmek için, rumuz channel_name yaz / davet etmelisiniz. Bir kişinin davet etmek için otomatik birleştirme kanalı varsa, IRC istemcisi, davet edildikten sonra kullanıcının katılımı olmadan otomatik olarak kanala girecektir.

Görünmez Mod nedir ve ne verir? 
Bu özellik, takma adınızın nasıl yazıldığını bilmeyenler için sizi görünmez kılar. Ayrıca, kanal + s (secret) işlevine sahip değilse, / names channel_name komutuyla takma adınız görünmez. 

Kick ban nedir? 
Bu işlev SADECE kanal operatörleri tarafından yapılabilir. Kanaldan bir adam vurdu. Genellikle bir kişiyi sakinleştirmek için yasaklanmadan önce uyarı olarak kullanılır. 

Yasak nedir? 
Bu işlev aynı zamanda kanal operatörlerine de tabidir, ancak tekme aksine, adresinize kanala erişiminizi engeller, ardından kanala giremezsiniz. Yasak sizden kaldırıldıktan sonra kanala girebilirsiniz (eğer kaldırılırsa) :). 

Botlar kimler?
Bot – ROBOT için kısa. Bu, kanalda bulunan (genellikle operatörün durumuna sahip) ve kanalı yönetmede yardımcı olan özel bir programdır. 

IRC müşterileri nelerdir? 
Birçok farklı müşteri var, ancak burada en yaygın olanları listeleyeceğim
: Windows altında: mIRC, Pirch, Virc
Unix Altında: BitchX, Phoenix. 
Ayrıca Opera ve Mozilla tarayıcılarında dahili IRC istemcileri vardır. 
Herkes istediği gibi bir program seçer. Her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. 

IRC Operatörleri kimlerdir? 
Bunlar sunucunun operatörleri ve yöneticileridir. Sizi sunucudan koparabilir, sunucuya erişimi engelleyebilir, normal şekilde çözülemeyen sorunlara yardımcı olabilirler. 

Bölünme nedir?
Bu, sunucunun paylaşılan ağdan geçici olarak kesilmesidir. Diğer bir deyişle, bölünmüş olan bir sunucunun ağın geri kalanıyla bağlantısı kesilmiş olsa da, şu anda bu sunucuda bulunan kişiler bağlantıyı kopartmasın. Genellikle bağlantı birkaç dakika sonra geri yüklenir, ancak bağlantının bir saat sonra bile geri yüklenmediği zamanlar vardır.

İlk defa mIRC’i başlatın.
MIRC’nin en son sürümünü buradan indirebilirsiniz – http://www.sohbetalem.com.tr

Böylece, mIRC Bilgisayarınızda zaten yüklü ve kullanıma hazırdır. Başlamadan önce, İnternet bağlantınız olduğundan emin olun, yoksa normal şekilde bağlayın. Şimdi Başlat simgesini veya mIRC program grubunda (Başlat-> Programlar -> …) küçük simgeyi bulun. MIRC’i başlatmak için sadece simgesine tıklayın. 
mIRC ilk defa başlar ve Seçenekler penceresi görünür. Burada, bazı temel bilgileri girmeniz gerekir. Senin için, sadece ilk madde önemlidir – ‘Bağlan’. Bu, listedeki ilk öğedir. Diğer tüm seçenekleri unut, onların dikkatini dağıtma. Tam isim, E-posta adresi, Takma isim ve Alternatif:

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet