İnternet üzerinden sohbet ve oyun kuralları

admin     08-07-19     Chat, Sohbet, Sohbet Odaları     İnternet üzerinden sohbet ve oyun kuralları

İnternet üzerinden iletişim, uzun süredir günlük yaşamın normuna dönüşmüştür. Son on yılda, sosyal ağ siteleri , sohbet odaları , forumlar sanal alan ayrılmaz bir parçası haline gelmiş , dünyanın farklı köşelerinden insanları bir araya getirerek. İçlerindeki iletişim, kullanıcıların ağ etiği kurallarına uymalarını gerektirir.

Sosyal ağlar

Vkontakte, Facebook ve MySpace – bu sitelerin izleyicileri on milyonlarca insanı barındırıyor. Onların yardımı ile her kullanıcı arkadaş ve akraba bulur. Sadece siteye üye olun; sanal evrenin diğer sakinleriyle iletişime geçebilirsiniz. Ancak, unutulmamalıdır , sosyal ağlarda iletişim kendi kuralları vardır söyledi.

 1. Bu kişinin izni olmadan başkalarının fotoğraflarını sosyal ağ profilinize gönderemezsiniz.
 2. Hiçbir durumda diğer insanlara bilgi ve onların arkadaşları kapalı profillerin resim yönlendirmek yok , sen erişimine sahip oldukları için. Arkadaşların karar verme hakkına sahiptir , bu malzemeleri göreceksiniz kim.
 3. Başkasının adı altında kayıt yaptırmayın. Gizli tutmak istiyorsanız – takma adı kullanın. Bir fotoğraf için boş bırakmak daha iyidir , başka insanların görüntüleri kullanmayın , özellikle gerçek kişiler için. Bir fotoğrafın yüklenmesi gerekiyorsa , ünlü bir resim kullanın.
 4. Profilinize eğitim kurumları veya iş yeri ile ilgili yanlış bilgiler eklemeyin. Diğer ağ kullanıcıları rahatsızlık yaşayacaklar.
 5. Başkalarına uzun mesajlar göndermeyin. Kişisel yazışma işlevini kullanmak daha iyidir.
 6. insanlara şerbet tedavi , bir arkadaş olarak eklemek istemiyorum. Yeterince samimi iki kez reddedilen teklifler , emin olmak için , kullanıcı size kişisel bilgilerini ortaya çıkarmak için istemediğini.
 7. Hayali bir isim kullanırken, arkadaşlarınıza bilerek yanlış bilgi vermeyin. Hayali verilere sadece kişisel bilgilerin korunması açısından izin verilir , ancak muhatapları aldatması amaçlanmamıştır.

Sanal gerçek

Türkiye’deki Facebook sosyal ağının izleyicileri 4.37 milyon kişidir. Ülkemiz bu ağın kullanıcı sayısında dünyada 29. sırada yer almaktadır. Birincisi – ABD ( 154 milyon kullanıcı), ikinciliği Endonezya ( 39,5 milyon), üçüncüsü Hindistan ( 33,5 milyon). Toplamda, Facebook’un şu anda 736 milyon kayıtlı kullanıcısı var. 

Sohbet

İcq , sohbet ve forumlarda iletişim, belirli kurallara uymayı da gerektirir.

İnternette , yüz yüze bir toplantıda olduğu gibi , davranış standartlarına uymalı ve ilginç bir sohbeti sürdürebilmelisiniz. Sohbette, iletişim kuralları günlük yaşamın etiğinden farklıdır. Bunlardan en önemlisi.

 1. Mesajlarınızda sadece büyük harf kullanmayın. Bu durumda gereken Caps Lock tuşu, insanları olumsuz yönde önceden ayarlar. Ayrıca, çoğu büyük ve küçük harfler değiştiğinde “PRIVETIK” tarzındaki mesajlardan da rahatsız olur. Amaçlandığı şekilde büyük harfleri kullanmaya değer.
 2. İkincisi. Noktalama işaretlerini unutma. Birçok kullanıcı düşünün , Web üzerinde iletişim kurarken imla kurallarına uymak özellikle önemli olmadığını. Bu kısmen doğrudur , ancak bazen bu yaklaşım insanlar arasındaki anlayışı ciddi şekilde zorlaştırmaktadır. Konuşmacınız Rus dilinin bir öğretmeni ise , o zaman aranızdaki diyalog gerçekleşmeyebilir.
 3. Üçüncü. Yazım kuralları internette başka bir nedenden ötürü pek alakalı değildir. Sözde “Arnavut” dili neredeyse Runet’in resmi dili haline geldi. İnsanlar özellikle yanlış yazılmış kelimeler yazar. Birçoğunun yazım hataları düzeltildi. Bu fenomenin popülerliğine rağmen , tebrik tanıdık “merhaba kakda” buna değer değil , diğer kişinin sadece hayranlarının arasında yer “Albany” dilin varlığı hakkında bilmiyor ve olmayabilir çünkü.
 4. Dördüncü. Tamamen önerilerini yazmak için gerekli olan , karşı tarafı göndermeden önce. Yırtık ifadeler kafa karıştırıcı olabilir. Böyle bir metni okumak uygun değildir. Birçok sohbetler zaman sınırı üzerinde mesaj gönderme hareket eden , sizi spam faaliyetlerinin parçalar için sık gönderme önerilerini almak ve devre dışı bırakabilir ve icq ve tüm.
 5. Beşinci. Muhatap için büyük dosyaları göndermeyin. Çoğu zaman, fotoğrafları paylaşırken bir sorun oluşur. Bilmeden, birçok bmp formatında bir fotoğraf göndermek için çalışıyoruz , çok yer kaplayan , jpg koymak yerine. İnsanlar , interneti sınırlı , böylesine büyük bir fotoğrafı ile memnun olacak ve onu kabul reddedebilir.
 6. Altıncı. Tekrarları kötüye kullanmayın. Görüşülen mesajınızı fark olmadıysa , gerek aynı şeyi defalarca tekrarlamak. Aynı mesajın iki yanıt vermeyen bir kullanıcı , arka arkaya gönderilen? Muhtemelen , meşgul veya taşınmış olduğunu.
 7. Yedinci. Mesaj ifadelerle aşırı yüklenmemelidir. Epistle , uzun İfadeler ettiği , harften , zor okumak için.
 8. Sekizinci Muhatapların rızası olmadan yazışmalarınızı diğer kullanıcılara göstermeyin. Bunun, ve özel konuşmaları üzerine , o kimsenin görmediği , konuşmanın üyeleri dışında.

Online Oyun İletişimi

bazı online oyunlar için – dinlence ve eğlence , bir yol gerçeklikten kaçmak için , başkaları için gündelik yaşamın önemli bir parçasıdır , stil tanımlayabilir , sosyal daire , hayatın değerlerini etkilemektedir. Katılmak ister misin? Eşleşmek zorunda kalacak. Her oyun kendi davranış kurallarını belirler. Oyuna girmeden önce , bunlara aşina olmalısınız ( kurallar daima sitelerin uygun bölümlerinde yazılıdır).

 1. Oyunların çoğu forumlarda , sohbet odalarında ve özel mesajlarda küfür kullanımını yasaklar . Kendinizi dizginlemek , sansür tavizler aramaya , diğer oyuncularla kavga etmemek için.
 2. Bu kaçınılması veya minimum iletişim yayınlarına tutulmalıdır , değil oyunla ilgili. “Offtopics” tartışması – üçüncü şahıs konuları ve sorular – forumları ve sohbetleri bir araya getirir , oyuncular ve moderatörler ile etkileşime girer ve memnuniyetsizliğe neden olur.
 3. Eğer herhangi bir soru hakkında endişeleriniz varsa , bunu çoğaltmak ve oyuncular kendilerine dikkat olun gerekmez. Moderatör ile her zaman iletişime geçebilirsin.
 4. Moderatör neredeyse her zaman haklıdır. Eğer oyun kullanıcıları ile herhangi bir çatışma var ve onlar sizin lehinize çözüme değilseniz , bir yorum yaparsanız veya ceza ( belirli bir süre için hesabınızı bloke , ayrıcalıkları yoksun), daha iyi iddia değil. Bu sadece proje yönetimi ve diğer oyuncularla ilişkileri zorlaştıracak. Özür dilemek ve rakiplerle aynı fikirde olmak daha kolay. kendini haklı durumda ve şikayet gerekir haklarınızın ihlali olarak , moderatörler dahil , proje yönetiminde. 
 5. Diğer kaynaklar , oyunlar , siteler hakkında reklam vermek , çoğu çevrimiçi oyunun kullanıcı sözleşmeleriyle yasaktır.
 6. Sanal karakterlerle çakışmaları gerçek hayata aktarmayın. Aynısı gerçek hayatta olumsuzluk için de geçerli: oyun kişisel hesapların hesaplanacağı bir yer değil.
 7. Diğer oyunculara nezaket gereklidir. Oyuncular acemi eski sayaçlarını davranışını gözlemlemek gerekir , dikkat etmek , onlar birbirleriyle konuşmak nasıl , kuralları ve özgürlükler toplumda geliştirdi.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet