Instagram mı sohbet sitesi mi kullanmalıyım?

admin     08-08-19     Genel     Instagram mı sohbet sitesi mi kullanmalıyım?

Instagram, bir sosyal medya uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır ve hayatımıza girişi oldukça yakın bir tarihe dayanmaktadır. Instagram, diğer sosyal medya uygulamaları ile birlikte hayatımıza girdiğinde, o dönemler popüler olan sohbet odaları kullanımının düşüşe geçmesine neden olmuştur.

Hayat bir devinim ve dönüşüm halindedir ve bu halden internet dünyası da payına düşeni almaktadır. Çünkü ortaya çıkması ile birlikte bir anda yaygın kullanıma ulaşan Instagram günümüzde popülerliğini yavaş yavaş kaybederken tekrardan sohbet odaları popülerliğini geri kazanmaya başlamıştır. Instagram’ın milyonları aşan kullanıcı sayısı, bu uygulamada günlük olarak gerçekleştirilen paylaşım sayısı ortadadır ve bu rakamlara göre dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olduğu yadsınamaz bir gerçektir fakat aynı durum birbirlerini tanımayan insanların karşılıklı etkileşim kurmasında geçerli değildir. Bu noktada, sohbet odaları ve siteleri, kullanıcılara Instagram uygulamasından çok daha fazlasını sunmaktadır.

Sohbet Odalarının Instagram’dan Farkı

Sohbet odaları pek çok yönden Instagram ve daha birçok sosyal medya uygulamasından ayrılmaktadır ve bu ayrılık tamamen sohbet odalarının amaca yönelik olarak daha olumlu olması yönündedir.

Instagram uygulaması, amacı fotoğraf ve video paylaşımı olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulamada önemli olan; bu paylaşımlara alınacak olan beğenidir ve aynı zamanda kişilerin sahip oldukları takipçi sayısıdır. Bu uygulamada direct message seçeneği de bulunmaktadır ve bu özellik sayesinde insanlar birbirlerine özel olarak mesaj atabilmektedirler. Ama bu mesajlaşma olanağı her zaman için mümkün değildir çünkü kişiler profillerini kısıtlayabilir, mesaj alımlarına kapatabilmektedir.

Sohbet odaları, Instagram’dan tamamen farklı olarak çalışır ve direkt olarak varoluş amacı; kişilerin birbirleri ile sohbet etmesine imkân sağlamaktır. Dolayısı ile bu ortamlarda birbirlerini hiç tanımayan kişilerin mesajlaşması, sesli olarak görüşmesi ya da görüntülü olarak görüşmesi asıl amaçtır. Ve insanlar sohbet odalarında bu amaçlar nedeni ile bulunmaktadır. Böylelikle, sohbet odalarında başka insanlarla iletişim kurmak daha kolaydır.

Sohbet odaları, aynı ya da benzer amaç için insanların bir araya gelmesini sağlar, çoğunlukla burada bulunan insanlar iletişime açıktır ve bu özellikler sohbet odalarını Instagram’dan daha avantajlı hale getirmektedir.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet