Gebelikte Bulantı: Nedenleri ve Tedavisi

admin     08-09-19     Genel     Gebelikte Bulantı: Nedenleri ve Tedavisi

Bulantı, kusma hissi, hamilelik sırasında sık görülen şikayetlerden biridir . Bazı araştırma türleri, hamile kadınların% 70’inden fazlasının, erken gebeliklerinde bir noktada bulantı yaşadıklarını göstermiştir. Bu nedenle, hamileliğin evrensel belirtilerinden biri olarak kabul edilir.

Bulantı yalnızca gebeliğin göstergelerinden biri olarak bilinmemekle birlikte, ilk üç aylık dönemde (İlk 3 ay) görülen tipik semptomlardır ve bazen daha uzun süre boyunca ortaya çıkabilir.

Bulantı Nedeni Nedir?

Bulantı ve kusmanın nedeni hamilelik sırasında hala bilinir, ancak kusma hissinin HCG’nin, yani hamilelik hormonu olarak da bilinen İnsan Koryonik Gonadotropin hormonunun üretiminden kaynaklanabileceği düşünülmektedir . 2400’den fazla gebe olan yeni bir araştırma, ağır sabah hastalığı olan kadınların diğerlerinden daha yüksek HCG hormonu seviyesine sahip olduğunu göstermiştir. Döllenmiş yumurta hücresi uterus astarına tutturulduğunda HCG hormonu salınır.

Bulantı Diğer Bazı Faktörler

Sadece tipik hamilelik hormonunun üretilmesi nedeniyle değil, östrojen risk seviyesi nedeniyle de ortaya çıkar. Hamilelik sırasında östrojen seviyesinin yükselmesi, hamileliğin ilk üç ayında kusma sıklığını da arttırır.

Bulantı Yönetimi Ve Tedavisi

Mide bulantısının tedavisi, hamilelik sırasında öz bakım ve evde yapılan tedavilere bağlı olarak tamamlanmaktadır. İşte bakmanız gereken bazı ev ilaçları

  • Su bolca al

Uzmanlardan bazıları, susuz kalmanın, bu şekilde susuz kalmanın daha fazla mide bulandırıcı olmasının en iyi önlemlerden biri olabileceğine inanıyor. Kendinizi sulu tutmak için 7-8 bardak su içmeniz önerilir.

  • Az yemek yiyin ve tekrarlayın

Boş midede kusma hissi sıklığı artabilir. Ancak aşırı yemek yemek çözüm değildir, çünkü mide bulantısına yol açan sindirim sisteminizi yenebilir. Böylece az yiyin ve sonra birkaç tane daha (günde altı kez) yiyin.

  • Yatmak

Bazen uyku, kusma hissini önlemek için en iyi çözüm olabilir. Deneyimin çoğu kadın ve hatta bazı jinekologlar, uykunun sabah rahatsızlığını önlemenin en iyi yollarından biri olduğuna inanıyor. Doğru uyku size 7-8 saat hamilelik sırasında çok önemlidir.

  • Vitamin al

B-6 gibi bazı vitaminler kusma hissini azaltmak için kullanılır, bu nedenle B-6 vitamini takviyesi ister. B-6’nın kusma kaybını azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir tanesidir.

Tecrübeli kadınlardan bazıları, doğal ya da ev ilaçlarının bulantı hissinin azaltılmasında yardımcı olmadığına inanmaktadır. Ancak ayrıca, bir rahatlama sağlayabileceğini, ancak istediğiniz bir rahatlama sağlayamayacağını söylüyorlar. Bu nedenle, kusma hissi sıklığı aynı kalıyorsa doktorunuza danışın.

Mide bulantısı hissi tahriş edici olabilir ama bu sizin için zararlı değildir ve bebeğiniz bile bazen bulantı sağlıklı hamileliğin işareti olarak kabul edilir. Ancak, kusma ve sabah bulantısı hissetme eksikliğinin de önemli bir endişe konusu olmadığını da bilmelisiniz çünkü bulantı hissi olmadan sağlıklı bir hamilelik vakası vardır.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet