Dinde Hadislere Nasıl Yaklaşmalıyız

admin     01-06-20     İslami sohbet, Sohbet, Sohbet Odaları     Dinde Hadislere Nasıl Yaklaşmalıyız

 

 

Dinde Hadislere Nasıl Yaklaşmalıyız

 

Hadis, peygamberimiz ( SAV ) tarafından yapılmış davranışlar ve sözlerin bütünüdür. Dinde hadislere yaklaşırken dikkatli olmalıyız çünkü hadisler peygamberimin ölümünden uzun zaman sonra yazılmaya başlamıştır ve çoğu kulaktan kulağa dolmadır. Hadislerin doğruluğu kesin değildir ki bunun sebebi peygamberimizin yaşadığı dönemde sözlerini ve davranışlarını yazdırmamış olmasıdır. Yazdırılmamış olmasının sebebi ise o dönemde insanların tam olarak okuma ve yazmasının olmaması ve yazılan hadis sözlerinin Kuran-ı Kerim ile karıştırılabilecek olmasıdır. Bu durum ise inananlar açısından çok tehlikelidir.

Hadislere Yaklaşırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Hadislere yaklaşırken doğruluğundan emin olmak için hadisin birçok kaynak tarafından doğrulanmış olması gerekmektedir fakat bu bile hadisin tamamen doğru olduğunu gösteremez. Hadis peygamber efendimizin yanındaki sahabetlerden, halktan onların çocuklarına ve çocuklarının çocuklarına aktarması sonun hadisler yazıya dökülmüştür. Bu durumda bilinen çoğu hadis yalan ve yanlıştır ve bu çok tehlikelidir.

 

Dinimizde peygambere istemeden bile olsa iftirayı büyük bir günah olarak kabul etmektedir. Bu yanlış hadisler üzerinden din içerisinde ki mezheplerin birbiriyle çatışmasını isteyen ve bunun için çabalayan bir sürü örgüt ve devlet vardır. Bu yüzden bir hadise bağlanmamak ve güvenmemek lazım. Nasıl olsa hadiste var deyip yapabileceğimiz bazı durumlar belki de dinimizde yasaktır ve sizi günaha sokmaktadır. Bu yüzden peygamberimizin hadislerini okumadan önce Kuran-ı Kerim okursak hadislerde neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu aklımızla ve Kuran’ın desteğiyle anlamış oluruz.

 

 Yanlış Hadislerin Çıkardığı Sorunlar

 

Hadisler yanlış okunur veya yanlış yazılır ise dinimiz içerisinde bölünme ve farklılaşma meydana gelir. Eğitimsizliğin de desteğiyle bu sorunlar büyüyüp din de ayrılığa ve inananlar arasında bölünmeye yol açar. Bunun örneğinin tarihte ve şimdi çok rahat şekilde görebiliriz ve ders alabiliriz.

 

Hadislerin Doğruluğu

 

Hadisler her zaman yanlış olmayabilir. Bazı hadisler vardır ki peygamber efendimizin gerçek sözlerini ve davranışlarını bize aktarır. Bu hadisleri okumak ve bunlardan yararlanmak bizim için iyi bir şeydir ve bu hadisler hayatımız boyunca bizi daha iyi bir yola sokar, peygamberimizin sünnetlerini öğretir ve bizi bilgilendirir.

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet