Chat Odaları

admin     11-15-16     Chat     Chat Odaları

Chat Odaları

kizlarla-sohbet

İngilizce bir kelime olan Chat tanım olarak dijital dünyada bir ya da daha fazla insanın eş zamanlı konuşmasına olanak sağlayan arayüz olarak tanımlanabilir. Değişik programlar kullanarak ya da sadece web tabanlı sürdürülebilen bu konuşmalar anlık mesajlaşma olarak da adlandırılmaktadır. Konuşma türleri ise yazılı, sesli ya da görüntülü olabilmektedir.

Özellikle 90’ların başında yaygınlaşmaya başlayan Chat Odaları bağlanan kullanıcılarına, toplu ya da bire bir konuşma imkanı sağlaması bakımından müthiş bir yenilik getirmiştir. mIRC programının ortaya çıkışı ve daha sonraki yıllarda ICQ, MSN Messenger, Skype ve Google Talk gibi pek çok yazılımın da ilham kaynağı olmuştur.

Türkiye’de özellikle internet cafe’lerin bir ara sadece Chat yapmak için gelen kullanıcılardan oluştuğu da göz önünde bulundurulduğunda Türk insanı için bulunmaz bir iletişim aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kurumsal olarak gelişen ve markalaşan Mynet Sohbet hobinin şirketleşmeye yöneldiği bariz örneklerinden biri olarak hala varlığını sürdürmektedir. Sonuç olarak 2000’li yılların ortalığında popülerliğini giderek yitiren IRC yerini hızlıca Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine bırakmıştır.

Web teknolojisinin Flash ve JQuery gibi tekniklerle gelişmesinden ötürü hala arama motorlarında insanların Sohpet Odası, Sohbet Siteleri, Chat Sohbet ve pek çok arama kelimesinde Google aramaları yaptığı ve bu sitelere ulaştığı Google Trends arayüzünden de görülebilmektedir. Cep telefonlarının büyük bir çağ atladığı yıllarda artık Android, Apple IOS ve Windows Phone gibi cihazlardan da sohbet siteleri içeriğine ufak mobil sohbet yazılımlarla ulaşılabilmektedir.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet