Analiz: Android ve iOS düşüşte, Windows Phone ise yükselişte olacak

admin     12-03-14     Teknoloji     Analiz: Android ve iOS düşüşte, Windows Phone ise yükselişte olacak

Saygın araştırma şirketi IDC önümüzdeki dört yıl için mobil işletim sistemlerine ait tahmini raporunu yayımladı. Rapora göre halihazırda mobil ekosistemin büyük bölümüne hükmeden Android dört yıl sonra da aynı etkisini sürdürecek. Android’in şu an %82.3 olan pazar payı 2018’e gelindiğinde %80’e gerileyecek. Pazar payında düşüş yaşansa da, Anroid işletim sistemli akıllı telefon satışları %50 oranında artış gösterecek.

Android’de olduğu gibi iOS cephesinde de pazar payı azalacak ancak, iPhone satışlarında artış gözlenecek. Şu an %13.8 kullanım oranına sahip iOS’un 2018’te %12.8’e gerilemesi bekleniyor.

Windows Phone cephesinde ise ciddi bir artıştan söz etmek mümkün. 2014 yılında 35 milyon Windows Phone telefonun satılacağı beklentisi var; bu rakam 2018’e gelindiğinde 105 milyon olacak. Şu an %2.7 olan Pazar payı yine dört yıl sonra %5.6’ya yükselecek.

IDC’nin yayımladığı rapora göre, Samsung ve Intel tarafından geliştirilen ve henüz akıllı telefonlarda kullanımına başlanmayan (Samsung Z’yi henüz göremedik) Tizen işletim sistemi Android, İOS ve Windows Phone karşısında bir varlık gösteremeyecek. Ayrıca BlackBerry cephesinde de bir atak göremeyeceğiz.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet