Allah gönül gözü kapalı olanlardan eylemesin

serkan balcı     12-07-14     Haberler     Allah gönül gözü kapalı olanlardan eylemesin

Allah gönül gözü kapalı olanlardan eylemesin’

Emine Erdoğan ve Sare Davutoğlu “Şizofreni ile Birlikte Yaşamak İçin Elimi Tutar mısın” isimli sempozyuma katılarak konuşma yaptı. Sempozyumda toplumu hastalık hakkında bilinçlendirme kampanyasına start verildi

'Allah gönül gözü kapalı olanlardan eylemesin'

  • Giriş Tarihi : 07.12.2014

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, onursal başkanlığını Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun yaptığı Kadın Sağlıkçıları Dayanışma Derneği’nin düzenlediği “Şizofreni ile Birlikte Yaşamak İçin Elimi Tutar mısın?” başlıklı sempozyuma katıldı. İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle İstanbul Cemal Reşit Rey Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumda şizofreni hastalarıyla birlikte yaşamayı ve aileleri bilinçlendirmeyi amaçlayan kampanyaya start verildi. Sempozyumda konuşma yapan Emine Erdoğan “Medeniyetimiz hiçbir zaman ruhi hastalıkları sadece bireysel bir mesele olarak görmemiş, onları toplumun içinde rehabilite etme yoluna gitmiştir. Çünkü bu bir insan hakkıdır. Allah bizleri gönül gözü kapalı olanlardan eylemesin, çevresindeki insanlarını derdini fark edebilen, empati yapabilenlerden eylesin” dedi Sare Davutoğlu ise “Hasta olmak tecrit edilmeyi gerektirmez. Hastalarımızı pencereden bakmaya mahkum etmemeliyiz. Onların hayatı bizimkinden değersiz değildir” diye konuştu.

HASTALARIN RESİM SERGİSİNİ AÇTILAR
Konuşmaların ardından Erdoğan ve Davutoğlu’na bazı hastaların birlikte çizdiği tablo hediye edildi. Emine Erdoğan ile Sare Davutoğlu, hastaların yaptığı resim ve ebrulardan oluşan eserlerin bulunduğu “Sesleniş, Su, Ateş ve Toprak” sergisinin açılışını yaptı ve eserleri inceledi. Öte yandan sempozyuma katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç şizofreni tedavisiyle ilgili görüşlerini “Psikoloji her şeyden etkilenir. Kimisi daha kolay imtihan veriyor, kimisi daha zor. Zorluklarda size el uzatacak insanlara ihtiyaç duyuluyor. Sizler işte bu eli uzatanlarsınız” sözleriyle paylaştı.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Sohbet Sohbet