Krugman, Beyaz Çalışma Sınıfının Kendi Çıkarlarına Karşı Oy Vermesinin Altına Geliyor

serkan balcı     11-25-16     Haberler     Krugman, Beyaz Çalışma Sınıfının Kendi Çıkarlarına Karşı Oy Vermesinin Altına Geliyor

Paul Krugman hala neden bu kadar çok sayıda işçi sınıfı beyazının, milyarder yılan yağı satıcısı Donald Trump’a bu oyda oy verdiği konusunda şaşkınlık atıyor.

Cuma günkü sütununda Krugman, Bernie Sanders’ın demokratların bu seçmenleri nasıl geri alabildikleri konusundaki son önerisine karşı “kimlik politikasının ötesine geçerek ve işçi sınıfı gelirlerin düştüğünü, kimin Duvar’a ayakta duracağını anlayan adayları” çalıştırarak saygıdeğer bir şekilde karşı çıkıyor. Street, sigorta şirketlerine, ilaç firmalarına, fosil yakıt endüstrisine gönderdik “dedi.

Maa-a-y-yybe, ama elbette aslında böyle politika önerilerini kapsayan bir ana akım medyaya ihtiyaç duyarız. Krugman, “2016 kampanyası boyunca üç şebeke haber programı, politika konularına toplam 35 dakika ayırdı – tüm politika sorunları -” diye hatırlatıyor Krugman. “Bu arada, Bayan Clinton’un e-postalarına 125 dakika ayırdılar.”

Krugman’a göre Sanders hipotezinden şüphelenmenin bir başka nedeni, Dems’in işçi sınıfı milletine daha iyi politikalar, yani daha yüksek asgari ücret teklifleri ve uygun fiyatlı sağlık paketini genişletmesi. Onları çok iyi yapmadı.

Obama dönemi girişimlerinden muazzam derecede yararlanan çok beyaz bir alan olan doğu Kentucky’yi düşünün. Özellikle Times’ın birkaç yıl önce Amerika’da yaşamak için en zorlu yer olduğunu ilan ettiği Clay Davası’nı ele alalım. Bağımsız tahminlere göre, sigortasız oranı 2013’te yüzde 27 iken 2016’da yüzde 10’a düştü. Bu, Bayan Clinton’ın söz ettiği Affordable Care Act’in etkisiydi. Korumak ve genişletmek için Bay Trump öldürmek için söz verdi.

Bay Trump Clay County oylarının yüzde 87’sini aldı.

Şimdi, sağlık sigortasının bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak insanların istediği iyi işlerdir. Doğu Kentucky eskiden kömür ülkesi ve Bay Clinton’dan farklı olarak Bay Trump, kömür işlerini geri getirme sözü verdi. (Demokratların fosil yakıt endüstrisine ayak uyduracak bir adaya ihtiyaç duyduğu fikri için çok fazla.) Fakat bu saçma bir vaat.

Appalachia’nın kömür madenciliği işleri nereye gitti? Çin ya da Meksika’yla olan haksız rekabeti kaybetmediler. Bunun yerine, ABD kömür üretimi, yeraltı madenciliğinden daha az sayıda işçi gerektiren madenciliği kaldırma ve dağın kaldırılmasına geçti: 1979’da kömür istihdamı yükseldi, Reagan yıllarında hızla düştü ve daha da düştü 2007’ye kadar yarı yarıya arttı. Son yıllarda fracking sayesinde bir başka dalma daha geldi. Bunların hiçbiri geri döndürülemez.

Donald Trump söz verdiği imalat işlerini geri getirmediğinde, bir tepki olacak mı? Belki de değil, eğer o ve Cumhuriyetçiler beyaz mürekkebi beslerlerse, başkalarına benzer ya da daha kötü teknelerde kızgınlık besleyemezlerse. Krugman, Amerika’daki şu andaki gerçek kimlik siyasetinin beyaz işçi sınıfı tarafından oynandığını öne sürüyor: “seçmenlerin beyaz olmamasına rağmen (olmasa bile) tarafsızlık olarak gördükleri beyaz kızgınlığın bir bileşimi. Liberal seçkinler üzerinde daha az eğitimli olanların kendilerine baktıklarını düşündükleri kısımların bir kısmı. ”

Ekonomik açıdan dezavantajlı kişilerin ahlaki başarısızlıklarını suçlayan muhafazakârlar olduğunda, bu en önemli şey başörtüsüdür. Rakam gidin.

Krugman’ın görüşüne göre, cevap olamamıştı.

Tartışın.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?